Pieno gamyba, ūkių ir karvių skaičius
Kaip ir visoje ES, Lietuvoje kasmet mažėja pieno ūkių ir juose laikomų karvių skaičius, tačiau pieno gamyba išliko stabili, o pieno supirkimo iš ūkių kiekiai augo, kaip ir bendrieji primilžio iš karvės rodikliai. 2005-2015 m. laikotarpiu pieno ūkių skaičius susitraukė 69 proc., juose laikomų karvių skaičius sumažėjo 39 proc.
Tuo tarpu pieno supirkimo iš ūkininkų kiekiai išaugo 20 proc. Visas pieno gamybos kiekis per pastarąjį dešimtmetį išliko stabilus (mažėjo vos 4 proc.). Be to, 27 proc. išaugo primilžio iš karvės rodikliai.
Iš pieno gamybos daugiausia traukiasi 1-2 karvių laikytojai. Nors ir pamažu, ūkiai Lietuvoje stambėja. Tačiau mūsų šalis tarp ES narių pagal mažų ūkių dominavimą yra viena labiausiai atsilikusių šalių – 2015 m. vidutinis karvių skaičius Lietuvos ūkyje sudarė 6 karvės, Europos Sąjungoje – apie 50.
Tipinis Lietuvos pieno ūkis - 6 pieninės karvės viename ūkyje
2016 m. vasario 1 d. duomenimis, Lietuvoje buvo 53 tūkst. ūkių, laikančių karves. Šiame skaičiuje yra visi ūkiai, parduodantys pieną perdirbti ar naudojantys savo reikmėms. Šiuose ūkiuose laikoma 300 tūkst. karvių.
Vidutiniškai vieną pieno ūkį sudaro 6 karvės.
Iš minėtų 53 tūkst. pieno ūkių, ne visi yra tiekiantys pieną perdirbimui. Pieno ūkių, pardavusių pieną supirkėjams, skaičius 2016 m. siekė 27 tūkst, o šiuose ūkiuose laikomų pieninių karvių skaičius siekė 270 tūkst.
Dominuoja smulkūs ūkiai
Lietuva tarp kitų ES šalių išsiskiria tuo, kad pas mus dominuoja smulkūs ūkiai – net 95 proc. ūkių sudaro 1-20 karvių laikytojai.
Lietuvos pieno sektoriaus konkurencingumas
Lietuvai tenka neproporcingai didelis ūkių skaičius – nors pagamina ir superka vos 1 proc. pieno tarp ES-28 šalių, mūsų šalis pagal pieno ūkių skaičių tarp ES-28 šalių užima 5 vietą po Rumunijos, Lenkijos, Prancūzijos ir Vokietijos. Iš Baltijos valstybių pieno gamyba ūkiuose labiausiai išvystyta Estijoje, kurioje dominuoja stambūs ūkiai, o nedidelis jų skaičius supirkimo rinkai tiekia didelį pieno kiekį.
Jūsų el. paštas