Pieno rinka grįžta į įprastas vėžes

Pieno rinka grįžta į įprastas vėžes

2017 04 14
"Pieno centras"
 

Natūralaus pieno supirkimo kainos Lietuvoje, nepaisant nedidelio sumažėjimo vasarį ir kovą, išlieka sąlyginai aukštos. Stabilesnę pieno žaliavos kainą padeda išlaikyti pagrindinėse eksporto rinkose smarkiai brangę pieno riebalai, o gana nedidelį žalio pieno kainos sumažėjimą nulėmė natūrali priežastis – sezoniškumas. 

Tai ženklas, kad pieno rinka grįžta į įprastas vėžes, kai žaliavos kainoms didesnę įtaką daro metų laikai, o ne drastiški svyravimai tarptautinėje pieno produktų prekyboje.

Kiekvieną pavasarį ir vasarą pieno supirkimo rinka įžengia į mažesnių kainų ciklą – šiuo laikotarpiu primelžiama daugiau pieno, bet jame mažėja baltymų ir riebalų santykis, dėl ko atitinkamai mažėja žaliavos supirkimo kaina. Rudenį ir žiemą atvirkščiai – pieno mažėja, bet dėl karvių mitybos piene daugėja riebalų ir baltymų, atitinkamai brangsta ir pieno žaliava.

Priklausomybė nuo eksporto

Vidutinės natūralaus pieno supirkimo kainos Lietuvoje kovą, palyginti su vasariu, sumažėjo 3,8 proc. iki 285,9 eurų už toną. Tačiau palyginti su 2016 m. kovo kaina, šįmet ji buvo 37,9 proc. didesnė.

Lietuvos stambiems pieno ūkiams, parduodantiems daugiau kaip 40 tonų pieno per mėnesį, Lietuvos pieno perdirbimo įmonės kovą už natūralų pieną mokėjo vidutiniškai 337 eurus už toną. ES šalyse, kuriose dominuoja dideli pieno ūkiai, kovą mokėta  vidutinė kaina siekė 334 eurus už toną.

Padėtis eksporto rinkose nulėmė, kad natūralaus pieno supirkimo kainos Lietuvoje septynis mėnesius iš eilės buvo didesnės, palyginti su atitinkamais pernykščiais mėnesiais. Tikėtina, kad pieno supirkimo kainų svyravimą šiemet daugiausia lems sezoniškumas, o taip pat neapibrėžtumas eksporto rinkose.   

Šaltinis: European Commission, Milk Market Observatory

Didėja pasiūla

Iš vienos pusės esamą pieno žaliavos kainų lygį kol kas palaiko gerokai pabrangę pieno riebalai - sviestas ir grietinėlė.

Iš kitos pusės pabrangusiems pieno riebalams didelį kontrastą sudaro smarkiai kritusios kitos strateginės prekės - nugriebto pieno miltelių - kainos. Nuo šių metų pradžios iki balandžio jos susitraukė 19 proc. Dėl smarkiai smukusios nugriebto pieno miltelių kainos Europos Komisija (EK) atnaujino šio produkto intervencinius pirkimus.

Kol kas EK nepavyksta sėkmingai parduoti pernai metais supirkto ir sandėliuose laikomo 352 tūkst. tonų nugriebto pieno miltelių kiekio. EK nugriebto  pieno miltelius siūlo pirkti fiksuota 2151 eurą už toną kaina, tačiau pirkėjai siūlo 1400-1667 eurus už toną.

Dėl to Europos pieno perdirbėjai stengiasi mažinti nugriebto pieno miltelių gamybą ir atitinkamai daugiau gaminti didesnę paklausą  turinčius pieno produktus. Be to, kai kurių Europos Sąjungos šalių ūkiai pradėjo didinti pieno gamybą, o dėl sezoniškumo pavasarį ir vasarą rinkoje išaugs žalio pieno pasiūla. Tai reiškia, kad artimiausiu metu rinkoje daugės pieno gaminių, kurių auganti pasiūla tikėtina paveiks pieno produktų, o po to ir žaliavinio pieno kainas.

Naujienlaiškio prenumerata

Jūsų el. paštas

Siųsti